Cennik wynajęcia pracownika tymczasowego lub na godziny

Pracownik tymczasowy czyli kto?

Takim mianem określa się pracownika, którego możemy wynająć bez konieczności nawiązywania z nim stosunku prawnego. Forma pracy, o której mowa jest korzystna dla pracodawcy i reguluje ją nie Kodeks Pracy a odrębna ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Zalety zatrudniania pracownika tymczasowego

Zatrudniając pracownika na godziny bądź na jakiś czas, korzystając z agencji pracy tymczasowej, pracodawca:

  • oszczędza sporo czasu, ponieważ nie musi sam zajmować się rekrutacją czy kwestiami formalnymi. Wszelkie formalności, jakie wiążą się z zatrudnieniem pracownika tymczasowego załatwia agencja.
  • pracownik wynajmowany tymczasowo bądź tylko na godziny najczęściej może zostać zwolniony w ciągu kilku dni. Obowiązują bowiem w tym wypadku bardzo krótkie okresy wypowiedzenia.

Dużym plusem zatrudniania pracownika tymczasowego jest oszczędność pieniędzy. Najczęściej wynagrodzenie chorobowe wypłaca agencja wynajmująca pracownika. Ponadto mamy możliwość zawierania dużej ilości umów na czas określony, nawet na kilka godzin.

Pozostaje zasadnicze pytanie, ile kosztuje wynajęcie pracownika tymczasowego z agencji?

Wszystko zależy od tego, z jakiej agencji chcemy wynająć pracownika a także w jakim charakterze. Generalnie rzecz biorąc musimy się liczyć z wydatkiem od 40  do nawet 500zł za godzinę. Przykładowo, wynajęcie asystentki kosztuje 50-60 zł za godzinę, recepcjonistki od 40 zł w górę, natomiast księgowej od 70zł. Najwięcej będziemy musieli zapłacić za menadżera, nawet do 500zł.

Stosunkowo niewiele zapłacimy za opiekunkę do dziecka. W większych miastach jest to koszt 15-20 zł. Jeszcze tańszym interesem jest coraz popularniejsze zajęcie: „wyprowadzacz psa„. Za wynajęcie pracownika tymczasowego zapłacimy w tym wypadku od 5 do około 10 złotych. Przy czym część tej gotówki idzie do kasy agencji pracy tymczasowej.

Cennik wynajęcia pracownika tymczasowego bądź na godziny może ulec zmianie w zależności od miejsca, w którym go poszukujemy. W Warszawie znalezienie call centera z pewnością będzie droższe niż w mniejszym mieście.