Doradztwo personalne i ZZL

Doradztwo personalne to od jakiegoś czasu bardzo prężnie rozwijając się branża. Wiele uczelni wyższych dodało do swojej oferty taki kierunek studiów lub poszerzyło kierunki pedagogiczno – psychologiczne o taką właśnie specjalizację.  Wybór odpowiedniego pracownika jest bowiem kluczowym elementem związanym z rozwojem firmy i odniesienia przez nią sukcesu.

Każda firma składa się bowiem z ludzi, którzy ją tworzą i to oni są jej największą wartością. Wielu szefów kiedy to zrozumiało zaczęło korzystać z zewnętrznych firm zajmujących się doradztwem personalnym.  Firmy te zajmują się nie tylko rekrutacją, ale kompleksową obsługą personalną łącznie z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Firmie zajmującej się doradztwem można zlecić poszukiwanie pracowników począwszy od ogłoszeń w prasie i na portalach internetowych, potem selekcję na podstawie złożonych życiorysów, wstępne rozmowy kwalifikacyjne, które mają na celu sprawdzenie predyspozycji i motywacji kandydata, aż do przedstawienia konkretnych kandydatów firmie zlecającej poszukiwania.  Dzięki takiemu trybowi rekrutacji wybiera się najwłaściwszych kandydatów, którzy doskonale wypełniać będą powierzone im zadania.

Oprócz zadań związanych z rekrutacją, zewnętrznej firmie można zlecić typowe zadania, które kiedyś powierzane były działowi kadr i płac. Zaawansowane zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko prowadzenie spraw kadrowych, ale także przewidywanie zatrudnienia i konieczności zatrudnienia większej ilości pracowników.

Dzięki temu kiedy w firmie potrzebna jest większa ilość pracowników np. w  sezonie wzmożonej sprzedaży czy wygrania przetargu, firma jest gotowa na zatrudnienie większej ilości osób od firm zewnętrznych np. agencji pracy tymczasowej. Zarządzanie kadrami to rozliczanie pracowników z ich czasu pracy, rozliczanie należnych i wykorzystano urlopów, zwolnień choroby=owych czy urlopów macierzyńskich. To także przygotowywanie umów o pracę oraz innych umów cywilnych, które firma ma zawrzeć z nowymi pracownikami. Generalnie wynajęcie firmy doradztwa personalnego i ZZL to zmniejszenie kosztów prowadzenia działu personalnego w firmie