Wynajęcie pracownika na godziny

Jeszcze kilka lat temu outsourcing pracowniczy kojarzył się tylko z zatrudnianiem pracowników z agencji pracy tymczasowej na pełne etaty, za pełne wynagrodzenie. Obecnie coraz częściej stosuje się wynajmowanie pracowników na pojedyncze godziny. Dla firmy, która wynajmuje pracowników są to dużo mniejsze koszty niż zatrudnianie osób na umowę o pracę czy użyczanie ich z agencji pracy tymczasowej. Zwykle bowiem w takiej agencji płaci się za pełen etat wypożyczonej osoby oraz za jej chorobowe czy urlopy. W przypadku wynajmowania pracownika na godziny płaci się mu za rzeczywiście przepracowany czas. Agencje, które się w tym specjalizują nazywają się outsourcingowymi.

Najbardziej popularnymi zawodami, w których wykorzystuje się pracowników na godziny są sekretarki, asystentki, recepcjonistki, hostessy. W przypadku spotkań czy konferencji takie osoby są potrzebne na krótki czas nie ma więc sensu podpisywać z nimi umów o pracę czy innych umów cywilnych. Wystarczy podpisać umowę z firmą zajmującą się outsourcingiem pracowniczym, by w dowolnym momencie mieć do dyspozycji dowolną ilość pracowników.

Czasami także wynajem pracowników na godziny przyjmuje tryb zadaniowy. W takim charakterze często wynajmuje się pracowników wyższych szczebli. Wtedy najczęściej jest to zadaniowy tryb pracy – wdrożenie nowego systemu informatycznego, otwarcie oddziału czy uzyskanie wymaganego wzrostu sprzedaży.  Po osiągnięciu celu taki pracownik kończy swoją funkcję w danej firmie, a pracodawca rozlicza się z nim poprzez agencję pracy.  Pracownika na godziny może wynająć także w charakterze kuriera w godzinach szczytu nadawania przesyłek czy z okazji świąt.

Koszt wynajęcia pracownika na godziny jest wyższy niż pracownika tymczasowego na dłuższy czas, ale finalnie jest to dla firmy bardziej opłacalne, bo nie musi płacić za urlopy czy zwolnienia chorobowe takiej osoby. Agencje zajmujące się krótkoterminowym wynajmem pracowników stosują dla stałych klientów upusty cenowa, a w przypadku kiedy w jednym miesiącu firma potrzebuje większej ilości przepracowanych godzin to agencje mogą negocjować stawki za godzinę pracy.