Wynajem pracowników tymczasowych wg branż

Wielu firmom w naszym kraju nie opłaca się utrzymywanie armii pracowników, która nie dość, że musi otrzymywać pensje, to trzeba od niej także odprowadzać podatki i składki na ubezpieczenia. Zlecenia w niektórych firmach napływają okresowo lub sezonowa, albo np. po wygranym przetargu.

Wtedy potrzebna jest większa grupa pracowników, którzy zrealizują zlecenia, które dostała firma.  Tak samo wygląda sytuacja na przykład w dużych hipermarketach, w których na co dzień nie jest potrzebny cały sztab osób, a podczas gorących okresów – świąt, wyprzedaży, długich, wolnych weekendów, zwiększa się zapotrzebowanie na personel.

Na pomoc w takich przypadkach przychodzą agencje pracy tymczasowej, w których możemy wynająć pracowników na krótki czas bez ponoszenia kosztów wynagrodzeń i ubezpieczeń w okresie, kiedy nie są nam oni potrzebni. Agencja taka przeprowadza za nas rekrutację i dobiera pracowników według potrzeb danej firmy. To agencja zatrudnia najczęściej w oparciu o umowę zlecenie pracowników, których potem wynajmuje na zasadzie leasingu pracowniczego.

Agencje pracy tymczasowej mają swoje specjalizacje, dlatego, żeby nie czekać długo na skompletowanie załogi najlepiej udać się do takie specjalistycznej agencji, która posiada bazę kandydatów z określonej branży.  Wtedy jest pewność, ze pracownicy będą gotowi do pracy w miarę szybko i będą posiadali potrzebne kwalifikacje.

Najczęściej spotykane branże specjalistyczne to pracownicy ochrony – potrzebni np. w przypadku organizacji imprez masowych, w których wymagana jest określona ilość pracowników ochrony, branża budowlana – w momencie wygranego przetargu do prac trzeba przystąpić w określonym okresie, a prace ukończyć w terminie, obsługa sklepów – kasjerki i obsługa na hali potrzebni w czasie świąt czy przed np. długimi, wolnymi weekendami, kiedy więcej klientów robi zakupy, najczęściej posiadają już znajomość obsługi kasy fiskalnej, co jest dla firmy dużym ułatwieniem, ponieważ nie musi przeprowadzać już dodatkowych szkoleń, a pracownik jest od razu gotowy do pracy.